Redirecting Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego - Seks: skala niewiedzy wciąż jest porażająca

Seks: skala niewiedzy wciąż jest porażająca

ASAB , ewzw 15-06-2009,


I młodzież, i dorośli będą mogli dowiedzieć się więcej o seksie. A zdaniem specjalistów, wiedza na ten temat jest zastraszająco mała.


Czy kochając się po alkoholu, można zajść w ciążę? Po stosunku na mojej waginie pojawiły się dziwne krostki, co to może być?


To jedne z najczęściej zadawanych przez młodzież pytań, które padły w czasie przygotowywania raportu o życiu seksualnym. Jego autorem jest grupa edukatorów seksualnych Ponton. – Lato to czas, kiedy młodzi ludzie wyjeżdżają, zakochują się i często podejmują ryzykowne kontakty – mówi Olgierd Wejner, dyrektor firmy produkującej prezerwatywy. – Po wakacjach o 15 proc. wzrasta liczba zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową.


Do młodzieży skierowana jest kampania edukacyjna Pontona „Smakuj życie”. W mazurskich i nadmorskich miejscowościach odbędą się koncerty, turnieje siatkówki, konkursy (szczegóły na www.smakujzycie.pl). W czasie imprez będzie można porozmawiać z edukatorami seksualnymi i dostać prezerwatywy. – Prowadzimy zajęcia z uczniami liceów i poziom wiedzy jest przerażająco niski – mówi Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.


Niedostateczną wiedzę o seksie mają również dorośli. – To wciąż temat tabu – podkreśla dr Tomasz Leonowicz z Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego, która chce popularyzować edukację seksualną.


Na rozmowę o problemach seksualnych decyduje się tylko 25 proc. par. Najczęstszymi zaburzeniami są m.in. kłopoty z erekcją czy oziębłość.Wiedzę w zakresie zdrowia seksualnego będzie można poszerzyć już w najbliższą sobotę, 20 czerwca. Od godz. 10 do 17.45 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Kisielewskiego odbędzie się cykl darmowych wykładów. Goście dowiedzą się m.in., jak powinien wyglądać seks wieku dojrzałego, jak cukrzyca i schorzenia urologiczne wpływają na życie seksualne.


Tego samego dnia oraz w niedzielę 21 czerwca na pl. Konstytucji prowadzone będą konsultacje medyczne dla mężczyzn. Od godz. 10 do 18 w mobilnej przychodni pacjenci będą mogli bezpłatnie zbadać ciśnienie oraz skorzystać z rad specjalistów.


http://www.zw.com.pl/artykul/1,372633.html