Redirecting Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego - Artykuły

Artykuły

Antykoncepcja

Image Życie seksualne stanowi naturalną część wzajemnych kontaktów kobiety i mężczyzny. Czułe pieszczoty, zmysłowa przyjemność płynąca z kontaktu z ciałem kochanego człowieka, wspólne zdobywanie kolejnych szczytów rozkoszy, to fizyczne dopełnienie tego, co łączy dwoje ludzi w sferze uczuciowej.

Czytaj więcej: Antykoncepcja

Profilaktyka chorób nowotworowych

Image RAK SZYJKI MACICY

Rak szyjki macicy jest drugim po raku sutka najczęściej występującym na świecie nowotworem u kobiet i stanowi pierwszą przyczynę zgonów. 

Czytaj więcej: Profilaktyka chorób nowotworowych

Andropauza i menopauza

 ImageANDROPAUZA

Androgeny mają podstawowe znaczenie w stymulowaniu i utrzymywaniu czynności seksualnych u mężczyzn. Uważa się, że istnienie normalnego libido wiąże się nierozerwalnie z testosteronem.

Czytaj więcej: Andropauza i menopauza

KŁOPOTY Z EREKCJĄ

ImageBadania zakończone w 2007 r. przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej wykazały, iż w przeciągu 10 lat liczba mężczyzn w Polsce cierpiących na zaburzenia erekcji wzrosła z 1,5 mln do 2,6 mln. 

Czytaj więcej: KŁOPOTY Z EREKCJĄ

Pochwica

ImageDefinicja

Pochwica jest to stały lub okresowy mimowolny skurcz mięśni 1/3 zewnętrznej części pochwy uniemożliwiający lub utrudniający odbycie kontaktu seksualnego.

Czytaj więcej: Pochwica

Lubrykacja

ImageLubrykacja – test czułości

Lubrykacja (lubricatio) to fizjologiczne zwilżenie ścian pochwy w wyniku podniecenia seksualnego kobiety. To czuły test podniecenia seksualnego kobiety. Umożliwia odbycie stosunku seksualnego, gdyż zwilżenie ścian pochwy ułatwia ruchy frykcyjne.

Czytaj więcej: Lubrykacja

Dyspareunia

ImageDefinicja


Dyspareunia jest to stały lub okresowy ból okolicy narządów płciowych kobiety, przed stosunkiem, w czasie stosunku lub po nim. W Polsce szacuje się, że dotyczy on 13 % kobiet (Zbigniew Lew-Starowicz, "Raport seksualności Polaków 2002 r."). 

Czytaj więcej: Dyspareunia

Choroby przenoszone droga płciową

ImageChoroby przenoszone drogą kontaktów płciowych towarzyszą ludzkości od zarania. Do niedawna dla podkreślenia sposobu zarażania się nimi nazywano je chorobami wenerycznymi od imienia rzymskiej bogini miłości Wenus, czyli Wenery, utożsamianej z grecką boginią piękna, kwiatów, miłości i pożądania Afrodytą.

Czytaj więcej: Choroby przenoszone droga płciową

Wizyta u specjalisty

ImageWizycie u seksuologa, urologa lub innego lekarza, któremu pacjent zdecydował się powierzyć swoje problemy ze sprawnością seksualną, zwykle towarzyszy napięcie i wewnętrzny opór.

Czytaj więcej: Wizyta u specjalisty

CO TO JEST PRZEMOC SEKSUALNA

ImagePrzemoc seksualna jest definiowana jako zachowanie zmierzające do zaspokojenia potrzeby seksualnej przez sprawcę. W przemocy uczestniczy sprawca i ofiara. Sprawca wymusza na swojej ofierze uległość seksualną, świadomie czyniąc jej krzywdę. Ofiara natomiast boi się sprawcy. Jest on dla niej prześladowcą.

Czytaj więcej: CO TO JEST PRZEMOC SEKSUALNA