Redirecting Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego - 6 Lubrykacja

6 Lubrykacja

Lubrykacja

ImageLubrykacja – test czułości

Lubrykacja (lubricatio) to fizjologiczne zwilżenie ścian pochwy w wyniku podniecenia seksualnego kobiety. To czuły test podniecenia seksualnego kobiety. Umożliwia odbycie stosunku seksualnego, gdyż zwilżenie ścian pochwy ułatwia ruchy frykcyjne.

Należy do podstawowych zjawisk fizjologicznych, ale jego pochodzenie jest dotychczas nie wyjaśnione. Prawdopodobnie jest to płyn przesiękowy. Pojawia się w 10-30 sekund od pobudzenia seksualnego kobiety, w wyniku działania bodźców seksualnych, takich jak np.: dotyk, słowa, widok pożądanego partnera lub stymulatory wyobrażeniowe i psychiczne.

Prawidłowości i zaburzenia


Istnieje kilka charakterystycznych prawidłowości lubrykacji: zróżnicowanie lubrykacji u poszczególnych kobiet, zróżnicowanie

w zależności od fazy cyklu miesiączkowego kobiety, właściwości zapachowe i konsystencja, intensywność wydzielania; bodziec wyzwalający, próg wrażliwości zmysłowej i poziom temperamentu seksualnego.
Zaburzenia tego procesu występują stosunkowo często. Wywołują je choroby ginekologiczne, hormonalne, choroby zakaźne dróg rodnych, rzęsistkowica itp. Szczególnym rodzajem zaburzeń jest dyspaurenia (w której stosunki są bolesne, pochwa jest bowiem sucha) oraz awersja do partnera. Wówczas najlepsze nawet formy stymulacji seksualnej uniemożliwiają pojawienie się lubrykacji. Zatem jej brak może być skutkiem różnych chorób lub też formą reakcji na partnera seksualnego. Zdarzają się również przypadki nie wyjaśnionego braku lubrykacji, bez żadnych wyraźnych powodów.

Znaczenie hormonów

Wpływ hormonów na podniecenie seksualne u kobiet:
- estrogeny – zwiększają unaczynienie i przepływ krwi, stymulują wydzielanie gruczołowe w tym lubrykację;
- progesteron – działa na podwzgórze i nerwy sterujące reakcjami seksualnymi;
- testosteron – wpływa no obszary mózgu związane z podnieceniem seksualnym, zwiększa popęd;
- DHEA – ma wpływ na poziom estrogenów i testosteronu;
- prolaktyna – jej nadmiar prowadzi do obniżenia popędu i pogorszenia samopoczucia.

Leczenie


Leczenie zaburzeń lubrykacji polega zatem albo na usunięciu choroby, albo na „leczeniu” związku partnerskiego, a w jeszcze innych przypadkach na stosowaniu specjalnych preparatów, które są już dostępne w wielu krajach.
W związkach partnerskich przystosowanych seksualnie lubrykacja jest wyrazem prawidłowego podniecenia seksualnego kobiety, staje się też „nektarem erotycznym”, działającym pobudzająco na partnera.