Redirecting Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego - 4 Zaburzenia erekcji

4 Zaburzenia erekcji

KŁOPOTY Z EREKCJĄ

ImageBadania zakończone w 2007 r. przeprowadzone przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej wykazały, iż w przeciągu 10 lat liczba mężczyzn w Polsce cierpiących na zaburzenia erekcji wzrosła z 1,5 mln do 2,6 mln. 

 

Zaburzenia erekcji, definiowane są jako niemożność uzyskania i/lub utrzymania odpowiedniego jakości wzwodu prącia, pozwalającego na odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego. Stanowią one bardzo duży problem dla mężczyzny i w znacznym stopniu mogą upośledzać jakość jego życia. To poważny problem, bowiem obowiązuje społeczny stereotyp, że prawdziwy mężczyzna nigdy nie ma kłopotów z erekcją. Tymczasem nie jest to prawda. Obecnie około 150 mln mężczyzn na całym świecie cierpi na zaburzenia erekcji. Liczba ta najprawdopodobniej ulegnie podwojeniu w przeciągu najbliższych 20 lat, osiągając w 2025 roku prognozowaną liczbę 322 mln mężczyzn uskarżających się na zaburzenia wzwodu. Na podstawie danych zebranych w 1998 r. szacowano, że w Polsce problem zaburzeń erekcji dotyczy około 1,5 mln mężczyzn.


    ETIOLOGIA
Przyczyną zaburzeń erekcji może być wiele czynników, które etiologicznie podzielić można na trzy duże grupy: organiczne, psychogenne i jatrogenne


    U 70-90 proc. młodych mężczyzn przyczyny kłopotów z erekcją tkwią w psychice. U mężczyzn starszych proporcje są dokładnie odwrotne – 90 proc. zaburzeń erekcji jest pochodzenia organicznego (naczyniowego, neurologicznego, hormonalnego lub mieszanego). Wynika to z tego, że wśród starszych panów jest więcej chorób: cukrzycy (co drugi pacjent z cukrzycą może mieć zaburzenia wzwodu), nadciśnienia (spośród trzech pacjentów z nadciśnieniem tętniczym - dwóch może mieć zaburzenia wzwodu), przerostu prostaty (u 8 na 10 pacjentów z łagodnym przerostem prostaty mogą wystąpić zaburzenia wzwodu), zaburzeń krążenia czy schorzeń kręgosłupa.


    Chwilowa lub dłużej trwająca niedyspozycja erekcyjna niekoniecznie stanowi następstwo uszkodzenia czy zakłóceń w konstytucji biologicznej mężczyzny. Może również oznaczać jego postawę wobec konkretnej partnerki lub życia seksualnego w ogóle. Zaburzenia wzwodu mogą być sygnałem różnego rodzaju niedoborów psychogennych.


    Udane współżycie seksualne to ważny element życia partnerskiego. Coraz częściej zdarza się jednak, że mimo chęci staje się ono niemożliwe.


    Kiedy pojawia się problem z erekcją, najprostszym mechanizmem obrony jest unikanie współżycia. Mężczyzna, nie chcąc się przyznać do problemu, po prostu zaczyna unikać kontaktów intymnych. Wymawia się zmęczeniem, nawałem pracy, itd. Po jakimś czasie partnerka zaczyna zadawać sobie pytanie: czy przestałam być atrakcyjna dla męża? A może znalazł sobie inną kobietę? Mężczyzna nie chce z nią rozmawiać na ten temat. Warto jednak pamiętać, że ta taktyka unikania działa na bardzo krótką metę. Kobieta, nie mając jednoznacznej odpowiedzi od partnera na nurtujące ją pytania, próbuje ją utworzyć sama. Podejrzenia stają się realne, a związkowi grozi poważny kryzys. Często musi upłynąć dużo czasu, by mężczyzna pojawił się z tym problemem u lekarza. Moim pacjentom najpierw zlecam rutynowe badania lekarskie, a jeśli w wywiadzie z pacjentem lub w wynikach badań znajdę coś niepokojącego – dodatkowo kieruję do lekarza innej specjalizacji: np. kardiologa czy urologa.


    Zanim zaczniemy leczyć zaburzenia erekcji, musimy mieć pewność, jaka jest ich przyczyna. U starszych mężczyzn zwykle problemy z erekcją pojawiają się wraz z innymi chorobami: z nadciśnieniem, przerostem prostaty, schorzeniami kręgosłupa, depresją czy po prostu z naturalnym spadkiem poziomu testosteronu we krwi. Bywa i tak, że mężczyzna zgłasza się do lekarza z tymi problemami, a o zaburzeniach erekcji mówi „przy okazji" – pacjenci po prostu wstydzą się o tym mówić. Mężczyznom z tej grupy pomóc może podjęcie leczenia choroby, której „ubocznym" skutkiem, a czasem pierwszym objawem – są zaburzenia erekcji. U młodych mężczyzn, a zwłaszcza u tych, którzy mają mniej niż 30 lat, aż 75 proc. zaburzeń erekcji ma podłoże psychogenne. W tej grupie mężczyzn zaburzenia najczęściej są efektem różnych kompleksów: np. spadku poczucia własnej atrakcyjności, braku wiary w możliwość dostarczenia partnerce odpowiedniej dawki wrażeń etc. Tutaj terapia polega na podawaniu doustnych leków albo iniekcji leków bezpośrednio przed współżyciem do ciał jamistych członka albo zastosowaniu specjalnej pompki, którą pobudza się wzwód. Generalnie w tej terapii chodzi o to, by przekonać pacjenta, że może mieć erekcję.


    WE DWOJE DO SEKSUOLOGA
    Najlepiej, by do seksuologa trafili obydwoje partnerzy. W seksie bowiem nie ma nic pewnego. To, że młodzi ludzie byli dla siebie atrakcyjnymi partnerami seksualnymi w momencie ślubu czy kilka lat po nim, nie oznacza, że zawsze tak będzie. Problemy ze współżyciem mogą pojawić się w sposób nieoczekiwany i nieprzewidziany. Niestety bywa i tak, że problemy z erekcją kończą się rezygnacją ze współżycia - powstaje tzw. białe małżeństwo. I takie może przetrwać wiele lat. Wszystko oczywiście zależy od partnerów. Są osoby, które mają niski poziom libido i dla nich brak współżycia nie jest dramatem. Przeciętny mężczyzna ma biologicznie zdeterminowaną częstotliwość współżycia. Oznacza to, że jeden potrzebuje kontaktu seksualnego raz w tygodniu, a drugi raz dziennie. I wtedy, gdy odczuwa tę chęć, powinna się pojawić erekcja. Gdy jej nie ma – mimo spełnienia warunków do współżycia – nie ma kontaktu seksualnego. I właśnie wówczas pojawia się problem. Gdy taka sytuacja powtarza się kilka razy – konieczny jest kontakt ze specjalistą. W seksie nie ma reguł. Dlatego niektóre pary są w stanie zrezygnować ze współżycia i zastąpić ten ważny element życia czymś innym: pracą, realizacją zainteresowań. I taka sytuacja nie wymaga porady lekarza. Jeśli natomiast rezygnacja ze współżycia jest jednostronna, gdy wiąże się z nagle pojawiającą niemożnością współżycia, trzeba szukać jej przyczyny. I oczywiście podjąć leczenie.

CO MOŻE ZABURZYĆ EREKCJĘ
(RESUMÈ)


Wiek - im starszy mężczyzna, tym częściej pojawiają się problemy z erekcją
Choroby: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, przerost prostaty, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, cukrzyca, choroby tarczycy, depresja
Obniżenie poziomu testosteronu
Wzrost poziomu prolaktyny
Alkohol, papierosy, stres

Problemy z erekcją ma:
9 proc. Polaków – i to głównie młodych – albo:
2 proc. trzydziestolatków
6 proc. czterdziestolatków
18 proc. pięćdziesięciolatków
38 proc. sześćdziesięciolatków
60 proc. siedemdziesięciolatków